Mulgi Haljastus
  • Avaleht
  • Meie missioon
  • Teenused
    • Haljastusteenused
    • Kergrajatiste ehitus
    • Platside ja teede rajamine
      • Materjalid
    • Piirdeaedade ehitus
  • Tehnika rent
  • Kontakt
  • Küsi pakkumist
  • Menu

Pakutavad haljastusteenused

  • Muru niitmine
  • Mullapinna ja muru rajamine
  • Pinnase planeerimine
  • Istutusala ja kiviktaimla rajamine
  • Veesilmade ehitus
  • Multšipinna rajamine
Küsi pakkumist

Kuna iga krunt ja koduhoov on oma eripärade poolest teistest erinev, ei ole teenustele võimalik konkreetset hinda külge kleepida. Seetõttu palume teil pakkumise saamiseks saata meile hinnapäring. Seda saate teha Küsi pakkumist nupul klikkides.

Nõuanded: Muru rajamine ja hooldamine

Aluspinnase ettevalmistus

Muru rajamisel olemasolevale (vanale) mullale peaks esimeseks sammuks olema vana taimestiku hävitamine. Seda tehakse kas platsi läbikaevamise või umbrohu mürgiga vana pritsimise teel. Seejärel, kui umbrohumürk on mõjunud, tuleks kogu pinnas ~10-20 cm sügavuselt läbi freesida ning pärast 1-2 nädalast pausi teha uus freesimine, kuid seekord pinnale lähemalt ehk mitte nii sügavalt.

Kui rajada muru teisaldatavale (uuele) mullale, tuleb aluspind prahist ja kividest puhtaks teha, sest need võivad kasvumulla paigaldamist segama hakata. Järgmine samm on aluspinnase planeerimine ja tasandamine.

Pinnase tasandamine

Planeerimise ja tasandamise käigus on oluline anda muruplatsi aluspinnasele juba vajalikud kalded vee suunamiseks. Lisaks tuleb arvestada, et aluspinnase sügavus peaks olema enamjaolt ühtlane tuleva muruplatsi kõrguse suhtes. Näiteks: kui on soov lisada 15 cm kasvumulda, siis on oluline, et pinnase ettevalmistus oleks teostatud nii, et kogu platsi ulatuses saadakse kätte vajalik murupinna kõrgus, arvestades sealjuures näiteks sissesõidutee ja naaberkrundiga. Mõistagi on aluspinnast sentimeetri-täpsusega planeerida  keeruline, aga mida täpsemad ollakse aluse planeerimisel, seda lihtsam ja ladusam on hiljem kasvumulla laotamine.

Pinnase rullimine

Rullimine tuleks teostada pärast kasvupinnase laotamist ja planeerimist. Rullimisega tihendatakse pinnas ja hoitakse ära hilisemad maapinnase vajumised. Kuna esimese hooga ei pruugi maapinna tasasuse erinevusi märgata, oleks hea mingi osa mullast panna kõrvale, et hiljem vajadusel korrigeerida. Pinnas on seemne külvamiseks valmis siis, kui peale astudes vajub jalg 1-2 cm sügavusele, mitte rohkem.

Muruseemne külvamine

Seemne valimisel tuleb silmas pidada erinevaid nüansse, mis võivad esmapilgul tunduda tühised, kuid mängivad tegelikult suurt rolli. Kas muruplats on suurema osa ajast päikesele avatud, või jääb pigem puude-hoonete varju. Kas külvatav ala on eraldatud või peab taluma pidevat tallamist.

Kui olete sobiva seemnesegu leidnud, saab külvamisega alustada. Muruseemne külvamine tuleks teha risti, ehk üks pool külvinormist (pakendile märgitud) tuleks teha pikkupidi ja teine pool 90 kraadi teises suunas ehk risti. Pärast muruseemne külvamist tuleb seemned mulda riisuda ning pind uuesti kergelt üle rullida. Niimoodi on seemned tihedas kontaktis mullapinnaga.

Muru kastmine

Juurdumisfaasis ja esimesel aastal on muru äärmiselt kuivaõrn. Seetõttu tuleb värskelt rajatud murupinda esimese kuu-kahe jooksul pidevalt kasta ning seejuures pidada silmas mentaliteeti, et pigem harvem ja rohkem kui vähehaaval ja pidevalt. Vastasel juhul kasvavad pinnale lähemal asuvad juured liiga intensiivselt ning sügavamal asuvad juured jäävad “nälga”. See omakorda soodustab muru kuivakartlikkust. Suvisel põuaperioodil tuleks murupind esimesel aastal vähemalt 2 korda nädalas minimaalselt 7-10cm sügavuseni läbi leotada. Kastmist tuleks teostada õhtusel ajal, kui päike enam liigse intensiivusega vett ära ei aurusta.

Muru niitmine

Esimese kuu-pooleteise jooksul ei tohiks värsket rajatud murule liiga palju tähelepanu pöörata, olenemata sellest et märgata võib olla umbrohtu, ebaühtlast kasvu või vihmast tulenevaid lohke. Põhjus seisneb selles, et värskelt rajatud muru on oma esimeses kasvuperioodis äärmiselt õrn ja seal peal toimetades teed pigem halba kui head.

Esimene muru niitmine tuleks teostada siis kui muru on ~10cm kõrgune ning esimesel paaril korral ei tohi seda liiga lühikeseks niita – piisab sellest kui muru jääb pärast niitmist 6-7 cm kõrguseks. Hiljem võib muru niita juba lühemaks, kuid tasub silmas pidada, et liiga lühikeseks niidetud muru muutub põuatundlikuks ning soojal ja päikeselisel suveperioodil võivad tekkida kollased kuivanud muru laigud.

Ettevõttest

Leiame, et haljastus peaks olema atraktiivne kõigil aastaaegadel.

Soovime pakkuda selliseid lahendusi, kus kliendi soovid ja vajadused on täidetud ning krundi potentsiaal võimalikult efektiivselt ära kasutatud.

Kontaktandmed

Mulgi Haljastus

Kaevetek OÜ
Telefon:
+372 5551 3306
E-post: info@mulgihaljastus.ee

Oleme avatud koostööle ja pakkumistele!

Scroll to top